Różnice między koroną a mostem protetycznym


Mosty i korony są uzupełnieniami protetycznymi, służącymi do  zapełnienia luki zębowej. W przypadku jej wystąpienia trzeba jak najszybciej zastosować jedno z powyższych rozwiązań: sąsiadujące bowiem z nią zęby mogą się przesunąć lub ulec rozchwianiu.

Czym jest korona zębowa?

W przypadku ubytku pojedynczego zęba najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wstawienie korony, która nie tylko odbuduje, ale także wzmocni zniszczony ząb. Przed założeniem korony szlifuje się ząb z każdej strony, a następnie pobiera wycisk protetyczny. Na powstały ubytek stomatolog założy koronę tymczasową. Gdy właściwe uzupełnienie prostetyczne jest już gotowe, dentysta skontroluje jego dopasowanie, a także porówna kolor korony do koloru pozostałego uzębienia i, jeśli wszystko będzie w porządku, osadzi ją na stałe, cementując.

Pacjent ma najczęściej do wyboru dwa rodzaje koron:

  • z porcelany na podbudowie metalowej,
  • pełnoceramiczne.

Niejednokrotnie zdarza się, że ząb jest całkiem zniszczony. Wówczas stosuje się specjalne sztyfty, które łączą korzeń zęba z jego koroną.

Most protetyczny, czyli co?

Podstawową różnicą między koroną a mostem protetycznym, wykonywanym także w naszym gabinecie, jest fakt, iż koronę stosuję się w przypadku pojedynczej luki, most natomiast najczęściej w przypadku kilku sąsiadujących ze sobą luk. Można go wstawić w przestrzeń, w której nie pozostał żaden fragment zęba, o ile po jej stronach znajdą się zęby, pełniące rolę filarów. Szlifuje się je, a następnie umieszcza na nich i cementuje most protetyczny. Most może także uzupełniać pojedynczą lukę w uzębieniu. Wówczas na sąsiednich zębach mocuje się korony, podtrzymujące środkową część mostu. Ona uzupełnia brakujący ząb.

Niezależnie od wielkości luki zębowej, należy ją bezzwłocznie uzupełnić koroną lub mostem. Tylko w ten sposób bowiem uda się zapobiec kolejnym niebezpiecznym zmianom w jamie ustnej.  W naszym gabinecie otrzymacie Państwo wszelką niezbędną pomoc w tym zakresie.

Wróć

chcesz umówić wizytę?
ZADZWOŃ!
bieruń 32 216 33 70
888 61 18 86
lędziny 32 216 70 16
606 20 70 16
Wykonanie strony HighFiveStudio