Rodzaje implantów zębowych


Wszczepienie implantu to obecnie najskuteczniejsza metoda na odbudowanie utraconego uzębienia. Pacjenci doceniają przede wszystkim ich walory estetyczne, gdyż przywracają urodę i swobodę uśmiechu. Jednak implanty zapewniają także szereg korzyści zdrowotnych. Jeśli zabieg wczepienia implantu ma tak duży wpływ na kondycję naszego organizmu, to warto poznać rodzaje implantów zębowych.

Czym różnią się implanty zębowe?

Wszczepienie implantu zębowego stało się popularną metodą na rekonstrukcję utraconego zęba w głównej mierze dlatego, że pozwala ocalić warunki anatomiczne w obrębie jamy ustnej. Utrata zęba to nie tylko problem natury estetycznej, ale początek szeregu negatywnych procesów. Przede wszystkim pozbawiona zęba kość szczęki lub żuchwy ulega degradacji. Proces zaczyna się od postępującego zaniku dziąsła, ale później obejmuje kolejne rejony. W efekcie obserwujemy zapadnięcie się dolnego obszaru twarzoczaszki. Zmienione proporcje utrudniają wiele życiowych czynności. Pogarsza się skuteczność przeżuwania pokarmów, pojawiają się problemy z wyraźną wymową. Możemy również zacząć odczuwać trudne do wyjaśnienia dolegliwości, np. ból głowy. Ten proces pomagają powstrzymać implanty zębowe. Wszczepiona w dziąsło śruba imituje korzeń naturalnego zęba. Przyjęta i zaakceptowana przez organizm obrasta tkankami, stanowiąc skuteczną podstawę dla nadbudowanej korony, ale też wypełnienie w kości po wyrwanym zębie.

Powodzenie tego procesu zależy od rodzaju zastosowanego materiału. W tym celu poszukuje się surowca całkowicie biozgodnego i bezpiecznego. Takie właściwości wykazują stopy tytanu, z którego już od ponad 30 lat produkuje się implanty zębowe. Tytan jest materiałem trwałym, o dużej odporności, rzadko wywołującym reakcje alergiczne. Charakteryzuje się szarawym odcieniem, który bywa krytykowany ze względów estetycznych. Niektórzy pacjenci obawiają się, że szary kolor będzie widoczny przez tkankę dziąsła. Z tego względu zaczęto stosować implanty cyrkonowe. Ich kremowa barwa stanowi zapewne dużą zaletę. Jednak trudno stwierdzić, czy zastąpią całkowicie implanty tytanowe.

Dlaczego implanty z tytanu wciąż są popularne?

Nietrudno zaprzeczyć, że z implantami cyrkonowymi wiążemy liczne nadzieje. Jednak wciąż wybierane są rzadziej niż tytanowe. Powodem jest zapewne lepsze poznanie właściwości implantów wykonanych z tytanu. Natomiast implanty z cyrkonu są nowym produktem, w przypadku którego nie można przewidzieć długoletnich konsekwencji. Tymczasem implanty z tytanu wciąż są udoskonalane. Prace badawcze koncentrują się na poprawie właściwości samego produktu. Wiele uwagi poświęca się na zabezpieczeniu śrub przed korozją, temu służą nowoczesne metody wytrawiania i pokrywania tytanowych elementów. Kolejną sprawą jest opracowanie skutecznych złączeń poprawiających wytrzymałość. Ważnym aspektem są względy estetyczne, dlatego opracowuje się takie zakończenie stożka śruby implantu, by był jak najmniej widoczny po procesie zagojenia dziąsła. Aby pacjent odczuwał wszechstronne korzyści z wszczepienia implantu zębowego, ważne jest właściwe dobranie jego rozmiaru. W tym celu należy wykonać zdjęcie panoramiczne oraz przeprowadzić wnikliwy wywiad medyczny w gabinecie stomatologicznym. Warto pamiętać, że w tylnych partiach jamy ustnej, w których zęby znoszą dużą siłę nacisku, stosuje się bardziej wytrzymałe produkty, niż w rejonach przednich narażonych na mniejsze obciążenia. Inny rodzaj implantów wszczepia się w kość żuchwy, a odmienny w kość szczęki.

Z implantów zębowych mogą też korzystać osoby noszące protezę zębową. Dla nich przygotowano system łączników pozwalających połączyć protezę ze wczepionymi w strategiczne miejsca kości implantami. Tak osadzona proteza dentystyczna nie przemieszcza się w trakcie przeżuwania lub ekspresywnego mówienia. Protezę można z łatwością ściągnąć i założyć. Dla pacjentów ważne jest, że zabieg wszczepienia implantu przebiega w znieczuleniu i trwa krócej niż godzinę.

Wróć

chcesz umówić wizytę?
ZADZWOŃ!
bieruń 32 216 33 70
888 61 18 86
lędziny 32 216 70 16
606 20 70 16
Wykonanie strony HighFiveStudio