Jaka jest różnica między płytką a kamieniem nazębnym?


Zarówno płytka, jak i kamień nazębny są pewnego rodzaju osadami, które pozostające przez dłuższy czas na powierzchni zębów mogą powodować przykre konsekwencje zdrowotne. Brak regularnej higieny jamy ustnej, a także cyklicznych wizyt u stomatologa stwarza bakteriom idealne warunki bytowe, co w przyszłości może wiązać się z powstawaniem próchnicy. Chociaż płytka i kamień nazębny dotyczą tego samego obszaru, nie są tym samym zjawiskiem. Warto wiedzieć, jakie są pomiędzy nimi różnice i jak sobie z nimi radzić.

Czy kamień nazębny to to samo i jak sobie z nimi radzić?

Powstawanie płytki oraz kamienia nazębnego są naturalnymi procesami, do których dochodzi u każdego. Płytka nazębna tworzy się przez praktycznie cały czas. Przyjmuje postać miękkiego osadu, który niekiedy można wyczuć językiem. Płytka nazębna zaczyna odkładać się już kilka godzin po dokładnym umyciu zębów. Nalot ten można z łatwością usunąć poprzez dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów.

Do powstawania osadu nazębnego przyczynia się również spożywany pokarm, który w połączeniu ze śliną zbiera się w okolicach międzyzębowych i przy dziąsłach. Regularna higiena jamy ustnej pozwala na usunięcie większości płytki nazębnej. Im dłużej utrzymuje się ona na zębach, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się próchnicy i chorób dziąseł.

W sytuacji, kiedy zęby nie są regularnie myte, zalegająca na nich płytka ulega zmineralizowaniu, tworząc kamień nazębny. Przyjmuje on zazwyczaj żółtą lub brązową barwę, ma chropowatą powierzchnię. Pod wpływem śliny płytka absorbuje minerały, twardniejąc i zamieniając się w kamień, który jest o wiele trudniejszy do usunięcia. W celu pozbycia się kamienia nazębnego konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym, gdzie specjalista usunie kamień z pomocą specjalistycznych urządzeń.

Samodzielne usunięcie kamienia z zębów nie jest możliwe, ponieważ podczas mineralizacji związuje się trwale ze szkliwem. Najczęściej gromadzi się on po wewnętrznej stronie siekaczy w okolicach dziąseł i między zębami, ponieważ są to miejsca trudne do wyczyszczenia za pomocą szczoteczki. Usuwanie kamienia powinno wykonywać się minimum raz w roku. Regularne usuwanie kamienia nazębnego pozwala na uniknięcie stanów zapalnych dziąseł, brzydkiego zapachu z ust, nadwrażliwości zębów, odsłonięcia szyjek zębowych czy rozchwiania zębów.

Wróć

chcesz umówić wizytę?
ZADZWOŃ!
bieruń 32 216 33 70
888 61 18 86
lędziny 32 216 70 16
606 20 70 16
Wykonanie strony HighFiveStudio