Jak należy postępować w przypadku odklejenia korony zębowej?


Korony zębowe są bardzo popularnym sposobem na odbudowę naturalnych zębów. Mają ogromny wpływ na poprawę komfortu życia pacjentów, a także estetykę uśmiechu. Korony zębowe zniszczone w wyniku urazu mechanicznego, przez zaawansowaną próchnicę lub po leczeniu kanałowym odbudowuje się za pomocą sztucznych koron, które pozwalają odzyskać zdrowy, estetyczny i naturalnie wyglądający uśmiech. Chociaż jest to trwałe rozwiązanie, niekiedy może dojść do odklejenia korony.

Co zrobić, kiedy korona odklei się od zęba?

Wiele osób przed założeniem korony zastanawia się, czy jest to rozwiązanie trwałe i co zrobić, jeżeli dojdzie do jej odklejenia. Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, to to, aby unikać wpadania w panikę. Lepiej odpuścić próby samodzielnego przyklejania korony na miejsce i jak najszybciej skonsultować się ze stomatologiem, który wykonał koronę. Na wizycie będzie on w stanie określić przyczynę odcementowania i wdrożyć odpowiednie postępowanie naprawcze. Stomatolog powinien także ocenić stan korony oraz zęba, na którym była umieszczona korona.

Jeżeli ząb pod koroną jest zdrowy, to możliwe jest ponowne przyklejenie korony. Jeżeli jednak wymaga on leczenia, zacementowanie korony może odbyć się dopiero kiedy ząb zostanie całkowicie wyleczony. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji konieczne jest wykonanie nowej korony – stara może nie pasować do wyleczonego zęba. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie wkładu koronowo-korzeniowego, który wzmacnia strukturę.

Dlaczego dochodzi do odklejania się korony?

Powodów takiej sytuacji może być kilka. Zazwyczaj powodem jest uszkodzenie oszlifowanego zęba – filaru, na którym korona była zamocowana. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub jej brak może powodować próchnicę na zębie pod koroną, powodując uszkodzenie filaru. Kolejnym powodem odcementowania korony jest przeciążenie mechaniczne. Dotyczy to zwłaszcza zębów wielokrotnie leczonych i wypełnianych lub po leczeniu kanałowym. Przeciążenie osłabionego zęba może spowodować jego złamanie i wypadnięcie osadzonej na nim korony.

Wróć

chcesz umówić wizytę?
ZADZWOŃ!
bieruń 32 216 33 70
888 61 18 86
lędziny 32 216 70 16
606 20 70 16
Wykonanie strony HighFiveStudio