Jak należy dbać o prawidłową higienę protezy zębowej?


Prawidłowa higiena protez zębowych jest bardzo ważnym czynnikiem, wpływającym zarówno na estetykę, jak i komfort ich użytkowania. Bardzo ważne jest, aby osoby dopiero zaczynające nosić to uzupełnienie zębowe miały świadomość, jak ważne jest regularne mycie protezy. Powinny również zostać poinstruowane, w jaki sposób i przy użyciu jakich produktów powinny dbać o higienę protez. Dzięki temu proteza będzie dobrze wyglądać i prawidłowo pełnić swoją funkcję.

Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej i dlaczego jest tak ważna?

Osoby posiadające protezę powinny stosować odpowiednio dobrane środki czyszczące i narzędzia. Obecnie dostępne są różne rodzaje środków i narzędzi do protez, przez co niekiedy ciężko zdecydować które z nich będą dla nas najlepsze. W takiej sytuacji warto skonsultować to ze stomatologiem, który z pewnością pomoże nam wybrać najlepszą opcję. Do czyszczenia protez najczęściej wykorzystywane są dedykowane dwustronne szczoteczki o delikatnym włosiu, pozwalające na usunięcie zabrudzeń z całej jej powierzchni.

Do mycia protezy nie powinno wykorzystywać się zwykłego mydła czy pasty do zębów, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na strukturę protezy, sprawiając że stanie się szorstka. W aptekach i drogeriach bez problemu można dostać specjalne preparaty do czyszczenia protez, które pozwalają na usunięcie zanieczyszczeń bez ingerencji w strukturę protezy. Należy pamiętać, że wrzucenie protezy do kubka z wodą nie jest alternatywą dla normalnego czyszczenia, a takie działanie wręcz sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów.

Jednym z najważniejszych aspektów czyszczenia protez jest regularność. Najlepszą możliwą opcją jest mycie protezy po każdym spożytym posiłku, co pozwoli na uniknięcie osadzania się bakterii i rozwoju kamienia nazębnego. Jeżeli nie mamy możliwości, aby proteza została wyczyszczona po każdym posiłku, dobrym wyjściem jest wypłukanie jej pod bieżącą wodą. Bardzo ważna jest higiena nie tylko samej protezy, ale i całej jamy ustnej. Jest to istotne nawet w przypadku całkowitego bezzębia. Osoby korzystające z protez zębowych powinny codziennie płukać jamę ustną płynem do płukania, a język oraz dziąsła myć specjalną szczoteczką.

Jeżeli mycie protezy nie będzie regularne przeprowadzane, a pozostałe również nie będą przestrzegane, proteza po krótkim czasie będzie prezentować się nieestetycznie, a jej używanie będzie wiązało się z powstawaniem stanów zapalnych, pogorszeniem stanu dziąseł i nieprzyjemnym zapachem z ust.

Wróć

chcesz umówić wizytę?
ZADZWOŃ!
bieruń 32 216 33 70
888 61 18 86
lędziny 32 216 70 16
606 20 70 16
Wykonanie strony HighFiveStudio