Czy zawsze konieczna jest ekstrakcja ósemki?


Ekstrakcja ósemek, czyli zębów mądrości, to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu tych trudnych w utrzymaniu w czystości zębów. Wiele osób zastanawia się, czy zawsze konieczne jest ich usunięcie. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ decyzja o ekstrakcji zależy od wielu czynników, takich jak stan zdrowia pacjenta, pozycja ósemek w jamie ustnej oraz ewentualne powikłania.

Pozycja ósemek w jamie ustnej

Jednym z głównych czynników wpływających na decyzję o usunięciu ósemek jest ich pozycja w jamie ustnej. Zęby mądrości rosną na końcu łuku zębowego, a ich rozwój może być utrudniony przez brak miejsca. W takim przypadku ósemki mogą rosnąć pod kątem do sąsiednich zębów lub nawet pozostawać całkowicie niewyrżnięte, co może prowadzić do powstawania torbieli, stanów zapalnych oraz bólu.

Stan zdrowia pacjenta

Stan zdrowia pacjenta również ma wpływ na decyzję o ekstrakcji ósemek. W przypadku osób z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca czy choroby serca, usunięcie ósemek może być konieczne, aby zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z infekcjami bakteryjnymi. W przypadku pacjentów z niewłaściwym zgryzem lub problemami ze stawem skroniowo żuchwowym, usunięcie ósemek może przyczynić się do poprawy komfortu życia.

Powikłania związane z ósemkami

W niektórych przypadkach ósemki mogą powodować poważne powikłania, takie jak zapalenie dziąseł, próchnica czy nawet zakażenie kości szczęki, dlatego ekstrakcjami zajmuje się chirurgia stomatologiczna. Ekstrakcja ósemek może być konieczna, aby zapobiec dalszemu rozwojowi infekcji i utrzymaniu zdrowia jamy ustnej. Czasami jednak ósemki nie sprawiają żadnych problemów i rosną prawidłowo, bez wpływu na sąsiednie zęby. W takim przypadku ekstrakcja nie jest konieczna, a decyzja o ewentualnym zabiegu należy do pacjenta i lekarza stomatologa.

Konsultacja stomatologiczna

Decyzję o ekstrakcji ósemek podejmuje się indywidualnie dla każdego pacjenta. Ważne jest regularne badanie jamy ustnej oraz konsultacja ze specjalistą, który oceni stan zdrowia pacjenta i położenie ósemek w jamie ustnej. Stomatolog może również zlecić dodatkowe badania, takie jak rentgen czy tomografię komputerową, aby dokładniej ocenić pozycję ósemek i ryzyko ewentualnych powikłań.

Wróć

chcesz umówić wizytę?
ZADZWOŃ!
bieruń 32 216 33 70
888 61 18 86
lędziny 32 216 70 16
606 20 70 16
Wykonanie strony HighFiveStudio