Co jest najczęstszą przyczyną ukruszeń i złamań zębów?


Ukruszenie bądź złamanie zęba może być spowodowane różnego rodzaju czynnikami. Jednym z nich jest brak właściwej higieny jamy ustnej bądź choroby zębów. Do ukruszenia najczęściej dochodzi w przypadku zębów przednich, przedtrzonowców i trzonowców. Każde ukruszenie bądź złamanie zęba należy jak najszybciej sprawdzić w gabinecie stomatologicznym, ponieważ niekiedy niewielkie według nas uszkodzenie może doprowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji.

Jakie czynniki najczęściej wywołują uszkodzenia zębów?

Na złamania i ukruszenia zębów prócz wspomnianej już niepoprawnej i nieregularnej higieny jamy ustnej mogą wpływać również inne czynniki. Duża ilość uszkodzeń zębów spowodowana jest nieleczonymi ubytkami, powstałymi przez próchnicę. Tkanki twarde zęba ulegają zniszczeniu, co sprawia że jego złamanie nie jest wcale trudne. Na złamania i uszkodzenia o wiele bardziej podatne są zęby martwe. Ze względu na ich stan tkanka nie jest tak elastyczna, a co za tym idzie, staje się bardziej krucha.

Kolejną przyczyną złamań i ukruszeń zębów jest nieprawidłowo wykonane wybielanie martwych zębów. Podczas takiego zabiegu konieczne jest dobranie odpowiedniego stężenia środka wybielającego. W innym przypadku może dojść do odwapnienia twardych tkanek zęba, co znacznie zwiększa porowatość szkliwa i jego kruchość. Decydując się na rozjaśnianie martwych zębów, warto zdecydować się na zabieg w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym, dzięki czemu będziemy mieli pewność że nasze zęby zostaną odpowiednio potraktowane.

Kolejnym powodem uszkodzeń zębów mogą być choroby lub niedobory witamin. Niekontrolowane zaciskanie zębów, erozja szkliwa, okluzja czy demineralizacja spowodowana brakiem wapnia i witamin w wielu przypadkach prowadzą do złamań i uszkodzeń zębów. Złamania i ukruszenia zębów mogą być również wynikiem innych działań, nie mających żadnego związku z naszym zdrowiem. Mowa tu głównie o uszkodzeniach powstałych w wyniku uprawiania sportu, pobić, wypadków czy spożywania zbyt twardych pokarmów.

W przypadku wystąpienia u nas tego rodzaju urazu, konieczna jest jak najszybsza wizyta u stomatologa. Miejsca ukruszenia czy złamania są wyjątkowo narażone na działanie bakterii, prowadzących do rozwoju próchnicy bądź stanów zapalnych. Dzięki rozwojowi stomatologii istnieje kilka sposobów na odbudowanie złamanego bądź wyszczerbionego zęba. W zależności od rozległości urazu, stomatolog dobierze najlepszą metodę odbudowy.

Wróć

chcesz umówić wizytę?
ZADZWOŃ!
bieruń 32 216 33 70
888 61 18 86
lędziny 32 216 70 16
606 20 70 16
Wykonanie strony HighFiveStudio